PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie Kanał YT UM Leszno
11 lutego 2021

2007 - "XXIV Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w pływaniu (finał)

Otrzymanie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Lesznie organizacji finału „XXIV Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w pływaniu” było uznaniem za organizację dotychczasowych akademickich  mistrzostw w pływaniu. Na zawody finałowe zjechały reprezentacje 59 uczelni z całego kraju. Prawo startu w mistrzostwach mieli studenci stacjonarni, niestacjonarni oraz podyplomowi wszystkich Polskich uczelni. Zawody przeprowadzone były w 8 konkurencjach indywidualnych i 2 sztafetach oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Leszczyński finał poprzedziły 4 zawody strefowe – w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu. Do finału awansowało 36 najlepszych zawodników/zawodniczek w danej konkurencji indywidualnej oraz 18 sztafet, na podstawie czasów uzyskanych we wszystkich eliminacjach strefowych.

Reprezentacja AZS-PWSZ Leszno na swoje eliminację pojechała do Szczecina. W rywalizacji tej uczestniczyły reprezentacje uczelni z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolski. Z leszczyńskiej trzynastoosobowej ekipy awans do finału uzyskały: Natalia Jarocka, Beata Hałat, Monika Dziubała, Ksenia Kubiak oraz Dariusz Likowski, Piotr Gościniak, Bartosz Paczyński, Mateusz Wojtyniak.

Organizacja zawodów finałowych to nie lada wyzwanie. Zakwaterowanie tak dużej liczby studentów w samym mieści okazało się niemożliwe, dlatego część ekip musiała zamieszkać w pobliskiej Rydzynie i Lipnie. W samą organizację zaangażowany został sztab ludzi, który na każdym kroku spotykał się z przychylnością nie tylko samych mieszkańców Leszna. Impreza została uznana za znaczącą dla miasta przez co Prezydent Miasta Leszna Tomasz Malepszy mógł udostępnić basen Środowiskowej Pływalni Edukacyjnej w Lesznie bezpłatnie. Swój wkład mieli także sponsorzy: „Ustronianka” (m.in. ufundowała 1.000 butelek wody dla uczestników), nagrody rzeczowe przekazali także „Sporting”, „Swimshop”, „Rebis” (150 szt. książek) i wielu innych.

Początek zawodów nieznacznie opóźniły zawirowania w przepisach, które po konsultacjach zostały szybko rozwiane. Na mistrzostwach nie mogło zabraknąć władz uczelni na czele z Jego Magnificencją Rektorem prof. dr hab. Wiesławem Osińskim, władze miasta reprezentował wiceprezydent Zdzisław Adamczak, natomiast Akademicki Związek Sportowy prezes Organizacji Środowiskowej AZS Poznań Tomasz Szponder. Wśród zawodników mistrzostw nie zabrakło znanych nazwisk, między innymi studentka Uniwersytetu Łódzkiego Aleksandra Urbańczyk wielokrotna uczestniczka mistrzostw świata i Europy. Za swój wynik na dystansie 50 metrów stylem motylkowym została uznana najlepszą zawodniczką „XXIV Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w pływaniu”.

Mistrzostwa to nie tylko rywalizacja na basenie. Nie obyło się bez spotkań integracyjnych. Studenci bawili się w dyskotece „Relaks”, natomiast trenerzy i kierownicy ekip rywalizowali na kręgielni. Wśród kobiet najlepiej kulała trenerka z Gliwic natomiast najlepszym trenerem okazał się mgr Marek Grelewicz z Leszna.

Drugi dzień mistrzostw to między innymi bardzo emocjonująca rywalizacja  sztafet. Z bardzo dobrej strony pokazali się studenci z Leszna. Podopieczni mgr. Marka Grelewicza poprawiali często życiowe rekordy. Wśród Wyższych Szkół Zawodowych najlepsi okazali się żacy z Leszna pokonując kolegów z Kalisza, Jarosławia. W klasyfikacji generalnej wśród kobiet i mężczyzn najlepsi okazali się studenci Akademii Rolniczej z Lublina.

Klasyfikacja generalna kobiet:

1. Akademia Rolnicza Lublin,

2. AWF Katowice,

3. Katolicki Uniwersytet Lubelski,

4. Uniwersytet Warszawski,

5. Uniwersytet Szczeciński,

...

18. PWSZ Leszno

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

1. Akademia Rolnicza Lublin,

2. AWF Katowice,

3. Uniwersytet Łódzki,

4. Uniwersytet Warszawski,

5. AWF Wrocław

...

21. PWSZ Leszno