PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie Kanał YT UM Leszno
11 lutego 2021

2006 - "XXIII Mistrzostwa Polski Uczelni Pedagogicznych w pływaniu"

To była największa akademicka impreza sportowa w Lesznie. Zgromadziła 340 zawodniczek i zawodników z 16 uczelni z całego kraju. „XXIII Mistrzostwa Polski Uczelni Pedagogicznych w pływaniu” to zawody przyznane przez Zarząd Główny AZS z kalendarza „XXIII Mistrzostw Polski Szkół Wyższych 2004-2006”. Dużym zaszczytem dla organizatorów i zawodników był fakt, iż honorowy patronat nad mistrzostwami objął Minister Sportu Tomasz Lipiec.

Studenci do Leszna zjechali się w środę (29.03.) w godzinach dopołudniowych. Poddawszy się obowiązkowej weryfikacji (sprawdzenie indeksów i legitymacji AZS) oraz po zakwaterowaniu przygotowywali się mentalnie do zawodów. Swój pierwszy kontakt z wodą Środowiskowej Pływalni Edukacyjnej w Lesznie mieli już o szesnastej godzinie kiedy to odbyła się rozgrzewka.

W ceremonii otwarcia mistrzostw uczestniczyli Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Wiesław Osiński, Prezydent Miasta Leszna Tomasz Malepszy, Prezes Organizacji Środowiskowej AZS Poznań Tomasz Szponder. Otwarcie zawodów uświetnił pokaz pływania synchronicznego dziewcząt Klubu Pływackiego „Astromal-Akwawit”. Punktualnie o 17.15 rozpoczęła się zacięta rywalizacja. W pierwszym dniu zawodów oglądaliśmy zmagania kobiet i mężczyzn wszystkimi stylami na dystansach 100 metrowych, a w drugim dniu na połowę krótszych. 

Zawody przebiegły w zdrowej sportowej rywalizacji. Kibice mogli obejrzeć wiele ciekawych wyścigów, w których o zwycięstwie często decydowały tysięczne części sekundy. Dzięki sprowadzeniu z Zielonej Góry elektronicznego pomiaru czasu, wyniki poszczególnych serii automatycznie ukazywały się na tablicy świetlnej.

Zgodnie z tradycją akademickich imprez sportowych nie mogło zabraknąć spotkania integracyjnego uczestników mistrzostw. Wszyscy studenci do późnych godzin bawili się w dyskotece „Relaks”, natomiast trenerzy i kierownicy ekip rywalizowali w mini turnieju na pobliskiej kręgielni.

Drugi dzień mistrzostw (30.03.) przyniósł kolejne rozstrzygnięcia i podział medali. Wrzawa na trybunach wzniosła się w czasie rywalizacji sztafet. Ku uciesze gospodarzy po raz pierwszy na podium stanęły leszczyńskie studentki zajmując w składzie Katarzyna Kubasik, Ksenia Kubiak, Katarzyna Ciszak i Patrycja Lubak drugie miejsce w konkurencji 4 x 50 metrów stylem dowolnym. Podopieczni trenera Marka Grelewicza w klasyfikacji generalnej mistrzostw zajęły wysokie trzecie miejsce ustępując jedynie Bydgoszczy i Częstochowie. Klasą dla siebie byli natomiast leszczyńscy studenci, którzy bezapelacyjnie zwyciężyli w klasyfikacji generalnej mężczyzn, zdobywając dwa razy więcej punktów niż drugi w klasyfikacji Uniwersytet z Bydgoszczy. W swoich szeregach mieli niepokonanych na tych mistrzostwach Tomasza Pyka (złoto na 50m i 100m stylem klasycznym) oraz Marcina Murka (złoto na 50m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym). Po dwa indywidualne medale zdobyli także Tomasz Likowski (złoto na 100m stylem grzbietowym i srebro na 50m stylem grzbietowym), Radosław Rodak ( srebro na 50m i 100m stylem klasycznym) oraz Mateusz Wojtyniak (brąz na 50m i 100m stylem grzbietowym). Brązowy medal na 100m stylem zmiennym zdobył Dawid Misiorny. W sztafetach mężczyźni zajęli I miejsce na 4 x 50m stylem zmiennym i II miejsce na 4 x 50m stylem dowolnym.

„XXIII Mistrzostwa Polski Uczelni Pedagogicznych w pływaniu” na długo zostaną w pamięci. Dzięki zawodom wielu studentów z całego kraju mogło poznać co znaczy „Wielkopolska gościnność”. Klub Uczelniany AZS dziękuje wolontariuszom, którzy przyczynili się do perfekcyjnej organizacji Mistrzostw.