PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie Kanał YT UM Leszno
11 lutego 2021

2005 - "VI Mistrzostwa Polski PWSZ w pływaniu"

Już po raz szósty Nasza Uczelnia zorganizowała Mistrzostwa Polski Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w pływaniu. Wzorem lat ubiegłych na starcie stanęły reprezentacje studentek i studentów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Do Leszna przyjechały ekipy Kalisza, Konina, Legnicy, Piły, Raciborza oraz Wałbrzycha. Leszczyńska uczelnia wystawiła dwie niezależne drużyny. Sekcja pływacka AZS-PWSZ posiada duże zaplecze zawodników, dlatego też organizatorzy postanowili umożliwić start poza konkurencja drugiej ekipie.

W ceremonii otwarcia  mistrzostw udział wzięły władzę uczelni z Jego Magnificencją Rektorem prof. dr hab. Wiesławem Osińskim  oraz władze miasta z prezydentem Tomaszem Malepszym na czele. Uroczystość uświetnił pokaz pływania synchronicznego w wykonaniu dziewcząt z sekcji „Akwawitu”.

W gronie faworytów wymieniano studentów z Raciborza oraz gospodarzy, którzy już trzykrotnie z rzędu wygrywali w tej imprezie. I zgodnie z oczekiwaniami studenci tych uczelni stawali głównie na najwyższych stopniach podium poszczególnych konkurencji. W ekipie PWSZ w Lesznie medale zdobyły: Katarzyna Ciszak złoto na 50 metrów w stylu dowolnym oraz srebro na 50 metrów stylem grzbietowym. Monika Cymbała brąz na 50 metrów stylem motylkowym, Patrycja Lubak brąz na 50 metrów stylem klasycznym. Wśród mężczyzn medale uzyskali: Radosław Rodak złoto na 50 metrów style klasycznym oraz brąz na 100 metrów stylem zmiennym. Mateusz Wojtyniak brąz na 50 metrów style grzbietowym. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został reprezentant Naszej Uczelni, student I roku WF, Marcin Murek, który uzyskał najwartościowszy wynik zawodów i nie znalazł pogromców w konkurencjach 50 metrów stylem dowolnym i 100metrów stylem zmiennym. Najlepsza zawodniczką okazała się Martyna Pawlik z Raciborza. Poruszenie na trybuna, jak zwykle, wzbudziły wyścigi sztafet 4 x 50 metrów stylem dowolnym i zmiennym, kobiet i mężczyzn. Bezkonkurencyjni okazali się w nich studenci z Raciborza wygrywając choć minimalni, ale za to wszystkie sztafety zawodów.

W klasyfikacji generalnej po raz pierwszy w historii zwyciężyła PWSZ w Raciborzu przed PWSZ w Lesznie i  PWSZ w Koninie.

W przerwie zawodów mogliśmy podziwiać sprawność ratowników WOPR-PWSZ, którzy przedstawili podstawowe techniki ratownicze. Po zawodach wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Klubu „Relaks” na spotkanie integracyjne, zabawa tam trwała do samego rana. VI Mistrzostwa Polski PWSZ w pływaniu przeszły już do historii, teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne zawody.